مصاحبه با دکتر مهدی تهرانی‌دوست، دبیر علمی هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی       مصاحبه با دکتر رضا خسروآبادی، دبیر علمی هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی       مصاحبه با دکتر علیرضا مرادی رئیس هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی       هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی به صورت مجازی و رایگان برای عموم دانشجویان و علاقمندان برگزار خواهد شد   تماس با ما     English
 News   اخبار  

مصاحبه با دکتر مهدی تهرانی‌دوست، دبیر علمی هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی


آقای دکتر شما وضع پژوهشی دانشجویان در همایش علوم شناختی و ارائه‌های ایشان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

چون در ابتدا قرار بود همایش به صورت حضوری باشد و هم ارائه پوستر داشته باشیم و هم ارائه شفاهی، چیزی حدود سیصد مقاله در حوزه‌های مختلف به ما رسیده بود. این حوزه‌ها شامل علوم اعصاب شناختی و بالینی، زبان شناسی شناختی، هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های شناختی، فلسفه ذهن، حوزه‌های روان‌شناسی شناختی، شناخت اجتماعی و آموزش و پرورش شناختی بود.
با توجه به این که برنامه به شکل مجازی برگزار خواهد شد ما حدود ۴۰ مقاله از دانشجویان و محققین برای ارائه شفاهی انتخاب کرده‌ایم. طبیعتاً این انتخاب‌ها بر اساس داوری‌های اساتید و غربالگری‌های متعدد بود و تصور ما این است که مقالاتی که برای ارائه شفاهی انتخاب شده‌اند مناسبند و قابلیت ارائه دارند.
اما متاسفانه مقالاتی که به صورت پوستر انتخاب شده اند تا مهیا شدن بستر مناسب فعلاً ارائه‌ای نخواهند داشت.
در این مرحله ما حدود ۷ جلسه ارائه شفاهی داریم که در هر روز یک یا دو جلسه خواهیم داشت و در هر جلسه حدود ۶ تا ۷ مقاله ارائه خواهد شد.

بیشترین مقالات دانشجویان در چه حوزه‌هایی بود و توسط چه مقاطع تحصیلی انجام شده بود؟

بیشترین مقالات در حوزه روان‌شناسی شناختی و به دنبال آن علوم اعصاب شناختی بوده است. در سایر حیطه‌ها هم مقالاتی داشتیم، حتی حیطه‌های نو مثل مدیا و رسانه و شناخت. مقالات عمدتاً از سوی فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و Ph.D و نیز حاصل کارهای پایان نامه‌ای ایشان بود.

چالش‌های اصلی و نقاط قوت و ضعف پژوهاش‌های دانشجویی در همایش چه بود؟

آن چیزی که مبنای ما برای انتخاب بود قوت متودولوژی یا روش‌شناسی مقالات بود و این که حوزه مرتبط با علوم شناختی را لمس کرده و به آن ورود کرده باشد.
ضعفی که عمدتا وجود داشت ضعف در روش‌شناسی در حوزه علوم شناختی بود. البته ما می‌دانیم که علوم شناختی برای دانشجویان و محققان ما جدید است و خود این که دانشجویان به آن ورود کرده بودند قابل ستایش بود. امیدوار هستیم با تقویت متودولوژی در این قسمت‌ها و شناخت مسئله اصلی در علوم شناختی، مقالات بهتر و بهتر شوند. مسئله روشن نبودن ذهن محقق نسبت به مسئله اصلی و ضعف شناختی مشکل اصلی مقالات دانشجویان بود.

توصیه شما به دانشجویان علاقه‌مند چیست؟

من فکر می‌کنم که علوم شناختی با توجه به رشته‌های مختلفی که در آن وجود دارد (از یک طرف به علوم پزشکی مثل روان‌پزشکی و مغز و اعصاب نزدیک است و از طرف دیگر به علوم بیولوژیک) حوزه جذابی است و دانشجویان پزشکی نیز می‌توانند به آن ورود کنند و در آن ادامه تحصیل دهند و به تحقیقات خوبی بپردازند. دانشجویان سایر رشته‌ها مثل روان‌شناسی و زبان‌شناسی نیز جایگاه‌های خود را خواهند داشت.
در سال‌های اخیر محققین و دانشجویان مختلفی از حوزه‌های فنی و مهندسی به حوزه علوم شناختی علاقه پیدا کرده و ورود پیدا کرده‌اند و پیشرفت‌هایی نیز حاصل کرده‌اند. به هر حال امیدواریم دانشجویان ما هم در حوزه‌ها و رشته‌های مختلفی که هستند به این حوزه علاقه‌مند شوند.

ما امیدواریم که این کنگره بستری باشد برای شناساندن بیشتر علوم شناختی به علاقه‌مندان و در انتخاب پنل‌ها نیز سعی شده است موضوعات مختلف باشد تا محققین و دانشجویان بتوانند در آن مشارکت کنند و امیدواریم این امر محقق شود.


1399/5/29

ورود اعضا
فرم ثبت نام در کنگره راهنمای ارسال خلاصه مقاله لیست کارگاه های کنگره معرفی کنگره
درباره ایران
اخبار
برنامه های همایش
پیام ها

دانشجویان، اساتید، محققان و همکاران فرهیخته محترم

با استعانت از درگاه حضرت حق مایه بسی خوشوقتی است که برگزاری هشتمین همایش بین ‏المللی علوم شناختی که در تاریخ 30 و 31 مرداد - 6 و 7 شهریور 1399 به صورت مجازی برگزار خواهد شد را اعلام نمایم.

بدون تردید برگزاری این همایش علمی با حضور فرهیختگان و صاحبنظران برجسته خارجی و داخلی و نیز جوانان محقق و دانشجویان عزیز، فرصت کم نظیری را فراهم می کند تا دستاوردهای ارزشمند علمی اعم از پژوهش‏های بنیادی و یا مطالعات کاربردی را در قالب محورهای همایش در اختیار علاقمندان قرار دهند.

همانطور که مستحضرید علوم شناختی شاهراه تلاقی علوم مختلف مانند علوم اعصاب، شاخه‏های مختلف پزشکی (مانند تصویربرداری مغزی، روانپزشکی، پزشکی سالمندان و...)، علوم مهندسی و رایانه، زبان شناسی شناختی، فلسفه ذهن، آموزش و پرورش شناختی، روانشناسی شناختی، شناخت اجتماعی و ... می باشد. از این رو فرصتی است تا طیف وسیعی از متخصصان رشته های مذکور به بحث و تبادل نظر، و نقد و بررسی یافته‏های علمی بپردازند. چنین تعاملات علمی بدون شک زمینه ساز طرح ایده‏های نو برای انجام پژوهشهای آتی و همکاریهای میان رشته‏ای می گردد. علاوه بر این فرصت مغتمی برای همکاریهای علمی بین‏ المللی و میان دانشگاهی فراهم می گردد تا از این رهگذر شاهد رشد و شکوفایی درخور و مناسب دانشجویان و محققان از یک طرف و نزدیک شدن به مرزهای دانش از طرف دیگرد باشیم. تداوم این روند در گذر زمان موجب خواهد شد تا دانشگاهها، مراکز علمی و متخصصان نقش خود را در ارتقاء دانش علوم شناختی به نحو شایسته ایفا نمایند.

در هشتمین همایش بین‏المللی علوم شناختی مباحث علمی و پژوهشی در قالب سخنرانیهای کلیدی، میزگرد‏های علمی، ارائه مقالات به صورت سخنرانی و پوستر، کارگاههای آموزشی توسط محققین خارجی و داخلی ارائه خواهد شد.

این همایش توسط موسسه آموزش عالی علوم شناختی با همراهی ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی و دانشگاه شهید بهشتی و نیز همکاری دانشگاهها و نهادهای علمی و پژوهشی مختلف کشور برگزار می گردد که از مشارکت همه آنها صمیمانه سپاسگزاری می گردد.

اینجانب ضمن تشکر از برگزار کنندگان همایش، اطمینان دارم حضور و مشارکت کلیه اساتید، متخصصان و دانشجویان عرصه های مرتبط زمینه را برای تحقق اهداف عالی همایش در دستیابی به همکاریهای گسترده میان رشته‏ای و دانشگاهی و حرکت در مرزهای دانش فراهم خواهد کرد.

دکتر علیرضا مرادی

رئیس هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی

پژوهشگران محترم

این افتخار را داریم که تمامی دانشمندان و محققین در حوزه علوم شناختی را به هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی دعوت نماییم. این همایش توسط موسسه آموزش عالی علوم شناختی با همراهی دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 30 و 31 مرداد - 6 و 7 شهریور 1399 به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

در این رویداد علمی حوزه های مختلف علوم شناختی از جمله روانشناسی شناختی، علوم اعصاب شناختی، مدل سازی شناختی، زبان شناسی شناختی، آموزش و پرورش شناختی و فلسفه ذهن توسط دانشمندان و محققین ملی و بین المللی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

از طرف دیگر مقالات تحقیقی بسیاری در قالب سمپوزیوم های متعدد و پوستر نیز توسط محققین ارائه خواهد شد. همچنین بخش قابل توجهی از همایش به میزگردهایی که توسط اندیشمندان حوزه علوم شناختی برگزار خواهد شد اختصاص یافته است. امید است که این رویداد علمی سه روزه مورد استفاده دانشجویان، محققین و دانشمندان علوم شناختی قرار گیرد. 

دکتر مهدی تهرانی دوست

دکتر رضا خسروآبادی

 

دبیران علمی هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی

 

 

 

حامیان کنگره
آمار بازديدها
تماس با ما
روز شمار
امروز 100
ماه جاری 9004
کل مراجعات 106369
دبیرخانه علمی: مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی
تلفن: 76291130-021